Podstawowe zasady zdrowego żywienia cz. 2


Aby w bardziej zrozumiały i obrazowy sposób przedstawić zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania specjaliści zajmujący się edukacją żywieniową stosują różne graficzne formy prezentujące zasady zdrowego żywienia. Najbardziej powszechną formą są PIRAMIDY.

Pierwsza na świecie piramida żywienia powstała w Stanach Zjednoczonych w 1922 roku. Na jej podstawie została również stworzona pierwsza Polska piramida opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) w 1995 roku.

Na przestrzeni kolejnych lat pojawiały się coraz to nowsze doniesienia naukowe i aktualizacje zaleceń co sprawiało, że i graficzny obraz Piramidy Żywieniowej podlegał pewnym zmianom i aktualizacjom.
Piramidy pojawiające się w różnych okresach i krajach różnią się  rodzajem uwzględnionych w nich produktów spożywczych, jak również zalecaną wielkością porcji ich spożywania [1].

Z biegiem czasu zaczęły również powstawać piramidy przedstawiające zasady żywienia określonych grup, np. dla dzieci, dla sportowców, dla wegetarian, dla wegan itd.


Ale przejdźmy do sedna i zajmijmy się dziś……

Najnowszymi Zaleceniami Zdrowego Żywienia oraz Najnowszą Piramidą Żywieniową
opracowaną dla ludności Polskiej przez IŻŻ.


W 2016 roku IŻŻ wydał nową Piramidę Żywienia, która uzyskała innowacyjną i rewolucyjną nazwę: PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.



Dlaczego nazwa jest rewolucyjna?
Dlatego, że podkreśla jak istotne znaczenie dla zachowania zdrowia (poza zdrowym żywieniem) odgrywa również AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.



Dlaczego postanowiono dokonać zmian w stosunku do uprzednio opublikowanej w 2009 roku piramidy żywieniowej?
IŻŻ informuje, iż zmiany dokonane w piramidzie są wyrazem postępu w naukach medycznych, uwzględniają wyniki najnowszych badań i publikacji naukowych, jak również biorą pod uwagę rekomendacje uznanych na całym świecie ośrodków eksperckich [2].


Jak zatem wygląda najnowsza piramida? Spójrzmy [2]:

Bardzo ważne jest aby umieć prawidłowo odczytać piramidę!!!
  • W podstawie piramidy (na dole) umieszczone są produkty, których ilość w naszej diecie oraz częstość ich spożywania powinny być największe.
  • Im wyższe piętro (im bliżej wierzchołka) tym mniejsze ilości produktów z tej grupy powinniśmy spożywać.


Całkowitą podstawę Piramidy stanowi aktywność fizyczna, którą powinniśmy uprawiać regularnie, najlepiej każdego dnia.

Jeśli zaś chodzi o dietę to podstawę powinny stanowić warzywa i owoce, z dużym naciskiem na warzywa 😊


Dla pełniejszego zrozumienia podstaw zdrowego żywienia IŻŻ do graficznej formy dołącza również 

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA ZWIĄZANYCH Z PIRAMIDĄ [2]:

Jeżeli chcesz dokładniej poczytać o każdej z zasad zapraszam do przejrzenia broszury wydanej przez IŻŻ, w której każda zasada opisana jest bardziej szczegółowo: ( LINK do pobrania broszury: Zasady Zdrowego Żywienia - wg. IŻŻ)zaś jeśli masz jakieś pytania zachęcam do ich zadawania w komentarzach pod postem 😊 

Literatura:
[1]  Całyniuk B., Grochowska-Niedworok E., Białek A., Czech N., Kukielczak A. Piramida żywienia – wczoraj i dziś. Probl Hig Epidemiol 2011, 92(1): 20-24

Komentarze

Popularne posty

„DIETA” – co tak naprawdę oznacza?

Właściwe nawadnianie – co to oznacza? Ile powinniśmy pić? – cz.1.

Szparagi zapiekane z szynką i mozzarellą